خربزه مشهدی در تهران موجب آلودگی شدید هوا شد

خربزه مشهدی در تهران در میوه‌های جشنی که در شب یلدا سرو می‌شود ترکیب می‌شود که به شب یلدا نیز معروف است. جشن سالانه در طولانی‌ترین شب سال برگزار می‌شود و شبی است برای تشخیص نیکی نور بر تاریکی.

یلدا یکی از کهن‌ترین جشن‌هایی است که هنوز در ایران و دیگر کشورهای اطراف برگزار می‌شود. کلمه یلدا تقریباً به معنای “تولد دوباره” است و با طلوع روزهای با ساعات طولانی تابش خورشید مرتبط است.

در شب یلدا، خانواده و دوستان دور سفره ای پر از غذا و نوشیدنی دور هم جمع می شوند تا داستان بگویند، شعر بخوانند و ترانه بخوانند.

بسیاری از اقلامی که روی میز قرار می گیرند معانی نمادین دارند و تصور می شود که پاکسازی و مصونیت را برای فصل زمستان به ارمغان می آورند.

خربزه

میوه هایی مانند انار، خرمالو، سیب و گلابی به صورت تزیینی روی میز پخش می شوند و خربزه های بزرگ با طرح های استادانه بریده می شوند.

هندوانه در درجه اول خربزه ای است که در شب یلدا مصرف می شود، اما انواع دیگر خربزه نیز برای پاکسازی بدن از ناخالصی ها، استقبال از باروری و تقویت سیستم ایمنی مصرف می شود.

علاوه بر خوردن گوشت از دست، گاهی اوقات خربزه را در نوشیدنی هایی با شربت به عنوان یک نوشیدنی با طراوت و آبرسان در طول جشن مخلوط می کنند.

خربزه ایرانی بومی سرزمینی است که زمانی امپراتوری ایران را تشکیل می داد، ایران امروزی. امپراتوری ایران از قرن ششم قبل از میلاد تا قرن بیستم بعد از میلاد گسترش یافت و توسط قبایل نیمه کوچ نشین به رهبری کوروش کبیر در حدود سال 550 پیش از میلاد تأسیس شد.

کوروش کبیر چندین پادشاهی قدرتمند همسایه را شکست داد و بر مناطق حکومت کرد. در اوج امپراتوری ایران، این پادشاهی در شبه جزیره بالکان که اکنون اوکراین، بلغارستان و رومانی امروزی است از جنوب تا مصر و از شرق تا دره رود سند در شمال غربی هند امتداد داشت.

با گسترش پادشاهی عظیم در سراسر سه قاره، امپراتوری ایران جاده ها و مسیرهای تجاری را برای حمل و نقل کالا بین مناطق امپراتوری توسعه داد بنابراین محصولات کشاورزی از جمله خربزه را گسترش داد.

خربزه ایرانی از قدیم الایام در ایران تولید می شده است. بیشتر خربزه ها انواع خربزه های مشک هستند و گونه های معطر و آبدار آن به طور گسترده در طول تاریخ پرورش داده شده اند که به دلیل محتوای آب آنها به عنوان یک غذاخوری طبیعی ارزش زیادی دارد.

با گذشت زمان، بسیاری از انواع خربزه ها به طور انتخابی پرورش داده شدند و به طور کلی به عنوان خربزه ایرانی برچسب گذاری شدند و در مسیرهای تجاری به آسیای مرکزی و اروپا فرستاده شدند.

رومی‌ها و یونانی‌ها خربزه ایرانی را در قرن سوم قبل از میلاد می‌شناختند و در قرن پانزدهم میلادی، خربزه در اسپانیا رشد می‌کرد.

کاوشگران اسپانیایی خربزه ها را به دنیای جدید بردند و انواع آن را در جزیره ایزابلا در سال 1494 کاشتند. خربزه ها نیز در اواخر قرن شانزدهم به مستعمرات آمریکا معرفی شدند.

امروزه خربزه ایرانی همچنان در ایران و مناطق اطراف آن به طور گسترده کشت می شود و به عنوان یک غذای لذیذ فصلی در داخل کشور به فروش می رسد.

خربزه ها همچنین در مناطق تولید خربزه در سراسر جهان رشد می کنند و از طریق کاتالوگ بذر آنلاین برای باغبان های خانگی فروخته می شوند.