شیشه

عملکرد ساختاری شیشه ساختمانی در بازار را می توان از طریق پیش تنیدگی مصنوعی بهبود بخشید پیش فشرده سازی استحکام کششی شیشه را افزایش می دهد و در نتیجه حساسیت آن را هم در برابر شوک های حرارتی و هم نسبت به خستگی ساکن کاهش می دهد.

بنابراین، سطح مقطع عناصر ساختاری ممکن است با استفاده از شیشه سکوریت نازک شود. با این حال، مقاطع نازک تر نسبت به کمانش حساس تر هستند.

شیشه را می توان به صورت حرارتی یا شیمیایی حرارت داد از آنجایی که تلطیف شیمیایی باعث پیش فشرده سازی سطحی کم عمق اما شدید می شود، شیشه های بسیار نازک نیز می توانند از طریق این روش گرم شوند.

عمق کم پیش فشرده سازی حساسیت بالای شیشه را به عیوب سطحی حفظ می کند. بعلاوه، شیشه سکوریت شده شیمیایی به قطعات کوچک زیادی شکسته می شود و بنابراین، تقریباً هیچ استحکامی ندارد.

تمپر حرارتی مقاومت شیشه را در برابر شوک های حرارتی افزایش می دهد در طی فرآیند تلطیف حرارتی، شیشه به صورت جزئی یا کامل تمپر می شود .

محصول تلطیف جزئی شیشه مقاوم در برابر حرارت نامیده می شود که به قطعات بزرگ می شکند، به طوری که ورقه ورقه ای ساخته شده از این نوع شیشه، استحکام باقی مانده را افزایش می دهد.

شیشه

محصول دیگر که شیشه سکوریت حرارتی نامیده می شود، با تلطیف کامل تولید می شود.

این شیشه بسیار مقاوم تر از شیشه های مقاوم در برابر حرارت است اگرچه به قطعات کوچک زیادی شکسته می شود.

بر این اساس، لمینت ساخته شده از این نوع شیشه تقریباً هیچ استحکام پسماندی ندارد علاوه بر این، یک پدیده خاص برای شیشه های حرارتی، شکستگی خود به خودی است.

فرآیند خیساندن گرما احتمال شکستگی خودبخودی را کاهش می‌دهد، اگرچه خطر را به طور کامل از بین نمی‌برد. علاوه بر این، فرآیند خیساندن گرما هزینه تولید شیشه سکوریت را افزایش می دهد.

به طور خلاصه، هر نوع شیشه مزایا و معایب خاص خود را دارد. برای بهره‌گیری از جنبه‌های مثبت مختلف، لمینت‌های هیبریدی ساخته شده‌اند که از انواع مختلفی از شیشه تشکیل شده‌اند.

با استفاده از ورقه های هیبریدی، بار مرده به طور قابل توجهی کاهش می یابد و عملکرد سازه از نظر اقتصادی بهبود می یابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *