فرش

شاید رایج ترین معیاری که در مورد فرش در یزد ماشینی شنیده اید چند شانه بودن فرش در یزد باشد و قطعا اولین وجه تمایز تمامی فرش در یزد های ماشینی از نظر کیفیت و قیمت در بازار این محصول در بین مصرف کنندگان است. و خریداران «شانه» آن است.

در این مقاله توضیح می دهیم که شانه به طور کلی چیست و شانه فرش در یزد چقدر باید باشد. در ابتدا باید بگوییم که شانه و مقدار آن نشان دهنده کیفیت این محصول نیست و صرف در نظر گرفتن این مقدار برای انتخاب کافی نیست و مشخصات دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

شانه فرش در یزد چیست؟ در ساختار ماشین های بافندگی قطعه ای به نام شانه وجود دارد که نخ فرش در یزد از آن عبور می کند.

فرش

به این ترتیب مانند یک شانه معمولی که با آن موهای خود را شانه می کنید این تکه نیز دارای چندین دندان است که با توجه به هر دندان این قطعه در هر فرش در یزد یک ریشه بافته می شود بنابراین تعداد دندانه های قطعه شانه را استنباط می کنیم.

با تعداد ریشه های فرش در یزد در عرض آن ارتباط مستقیم دارد. به دلیل ثابت بودن تعداد دندانه های هر دستگاه بافندگی، تعداد ریشه ها در واحد عرض فرش در یزد ماشینی ثابت خواهد بود و تراکم سطح مقطع ریشه ها را در یک متر عرض فرش در یزد تعیین می کند.

پس منظور از شانه فرش در یزد، تراکم عرضی فرش در یزد است که به تعداد ریشه یا گره رنگ در یک متر عرض فرش در یزد ماشینی گفته می شود که به شانه فرش در یزد یا نی نیز معروف است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *