وایکینگ ها از ظروف میناکاری سفالی برای ساخت دیوار دفاعی استفاده کردند

کرم با تزئینات سبز نمونه ای از ظروف میناکاری سفالی سوئدی است و می توان با احتیاط از آن استفاده کرد. یک قابلمه بزرگ پر از یخ و چند بطری شراب یا لیموناد است.
ظروف لعابی را در معرض دمای بالاتر از 400 درجه فارنهایت یا 204 درجه سانتیگراد قرار ندهید. هنگام خرید اجاق هلندی میناکاری جدید، با آب گرم و صابون و با استفاده از یک پارچه نرم یا اسفنج بشویید. حوله خشک کنید.
اگر روی لبه چدن اکسپوز وجود دارد، اتو را مزه دار کنید. یک دستمال کاغذی که با روغن آشپزی پوشانده شده است دور لبه آن بمالید و آن را به مدت 15 تا 20 دقیقه در فر گرم (نه داغ) قرار دهید. این از زنگ زدگی جلوگیری می کند.
هرگز از پدهای پشم فولادی یا پاک کننده های ساینده استفاده نکنید زیرا سطح صاف را خراش می دهند. در هوا خشک نکنید. از حوله استفاده کنید.

ظروف مینا کاری
گلدان ظروف لعابی خود را نکوبید یا گلدان را روی سطح سخت نکوبید. از تغییرات سریع دما اجتناب کنید. از ظروف فلزی استفاده نکنید. هنگام پخت و پز از قاشق و قاشق های چوبی یا سیلیکونی استفاده کنید تا سطح آن آسیب نبیند.
در صورت لک شدن، یک شب با 1 قسمت سرکه به 1 قسمت آب خیس کنید. بشویید و آبکشی کنید. حوله خشک کنید. برای از بین بردن لکه ها می توانید از کمی آب سفید کننده استفاده کنید.

حتما بشویید و بشویید و خشک کنید. برای لکه ها، خمیر جوش شیرین و آب را روی لکه بمالید. بشویید، بشویید و خشک کنید.

با این حال، مانند اکثر کالاهای قدیمی، تقاضا برای مارک ها و انواع خاصی وجود دارد. سبک ها و رنگ های غیرمعمول در میان کلکسیونرها محبوب هستند.